Užíváme si Mac OS X na Windows

Předem bych se chtěl omluvit, že jsem se neozval dříve, ale bylo zkouškové a psát příspěvky do blogu bylo to poslední co by mě napadlo. Každopádně teď mám po zkouškovém, tak jsem se rozhodl o něčem napsat? a o čem, že to bude dnes? Řešil jsem nedávno, jestli se vyplatí Macbook. Stále jsem se nerozhodl, který notebook nakonec koupím, jelikož nemám zkušenost s Mac OS X, tak by bez předešlého vyzkoušení byla sebevražda jentak něco koupit. Rozhodl jsem se tedy, že najdu na internetu nějaký způsob jak si Mac OS X vyzkoušet. Po chvilce googlení jsem našel iDeneb. Jedná se o verzi Mac OS X, která je upravena, tak aby mohla běžet na i jiných počítačích než Apple. Instalovat iDeneb jako alternativní systém se mi nechtělo, proto jsem se rozhodl, že zkusím najít nějakou možnost jak to nainstalovat a to virtuálně. Bohužel můj oblibený Virtual PC si s iDeneb neporadí, tak jsem hledal dále a chtěl zkusit VMware, který bohužel implementoval nějakou ochranu, aby nešel Mac OS X virtualizovvat, sice jsem našel nějaké návody jak to obejít, ale bohužel byly na starší verze, což se mi moc nezamlouvalo. Nakonec jsem googlil dál a našel už vytvořený image do Virtual Player. Rozhodl jsem se tedy, že ho stáhnu a vyzkouším. Instalace spočívala v tom, že jsem to stáhnul z torrenta a potom to rozbalil a spustil soubor s koncovkou .vmx. Nebyla potřeba žádná instalace nic. Jedno kliknutí, nabootovalo to a člověk si hned mohl hrát v Mac OS X :)

První dojmy

Zkusil jsem si nainstalovat pár aplikaci např. viz obrázek MonoDevelop.

MonoDevelop v Mac OS X

Samozřejmě, že jsem neskončil u jedné aplikace, ale zkusil jich hned několik. Musím říct, že instalace aplikací zde je velice přijemná a dá se říct, že je to lepší jak na Windows. Je to dost podobné vlastně baličkovacím systémům co má Linux, ale zde je to doplněno o obrázky, které dělají z toho pocit lepší.

Zde ukázka plochy

Plocha v Mac OS X

Jaká, že se na tom pracuje? Prvně musím říct, že dost divně. Čekal jsem, že to bude jiné než jsem zvyklej, takže člověk pořádně neví jak co ovládat, ale postupně se začíná orientovat, ale stejně to není dost dobré. Bohužel asi vlivem virtualizace a nastavení se některé věci chovají divně a i font vypadá, tak rozprzlý, ale je jasné, že normálně to bude v pohodě. Moc dalších věcí se hodnotit nedá, jelikož instalovat nějaké velké aplikace ve virtualizaci nemám v plánu, tak si ještě párkrát poklikám a uvidím, ale zatím mě to moc neoslovilo a Macbook si nejspíš nepořidím, jelikož dolar vylezl nahoru, což se projevilo i jeho ceně, která teď vůbec není přátelská, ale jsou obchody, kterého sice mají levně jako je např. kuptolevne.cz, což podle referencí bude normální obchod co to dováží z Ameriky, ale bál bych se v případě, že bych to chtěl reklamovat. Každopádně ještě mám v plánu navštívit iStyle a vyzkoušet si Macy naživo a to třeba můj názor změní. Problém je v tom, že na nevidím nic specialního na Mac OS X. Ano je to hezký uhlazený UNIX, ale to je asi, tak všechno. Dockbar, který má mi přijde spíš chaoticky než přehledný. Každopádně na něj bych si zvykl a naučil se s ním pracovat. Bohužel spousta aplikací co používám na Windows bych zde neměl. Naopak je pravda, že bych zde měl nějaké jiné aplikace, které mohou být i lepší. Prostě je to o zvyku, víc o tom psát nebudu. Co si myslíte o Mac OS X vy? Pokud byste nehleděli na HW, který s ním je dodávan nebo kolik stojí, ale pouze operační systém.

Tento příspěvek byl původně publikován na starém blogu, který fungoval na jiné doméně.

Tomáš Linhart

Tomáš Linhart

Principal iOS Engineer at Lesson Nine GmbH • Swift & iOS and Mac lover and enthusiast •  • A bit .NET, Android lover...

Read More