Má Google Chrome OS potenciál?

Dnes proběhla světem zpráva, že Google pracuje na vlastním operačním systému Google Chrome OS. Osobně po přečtení této zprávy jsem nadšen. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak doporučuji si přečíst oficiální zprávu na Google blogu. Nastává otázka, zda má šanci uspět, což je něco co mě přimělo k zamyšlení.

Google definuje Google Chrome OS jako open-source systém, který bude rychlý, poběží na ARM a x86 procesorech a zpočátku bude cílen na netbook platformu. Jeho základem bude Linux, na kterém bude postavené grafické rozhraní, které bude spojovat prohlížeč Google Chrome a RIA aplikace – tzv. bude používat hlavně aplikace, které běží na internetu. Nebude se jednat o Gnome, KDE nebo Xfce, ale zcela něco nového. Tady mě dost zajímá jaký grafický toolkit Google použije. GTK? Doufám, že ne. Každopádně Google Chrome, který se portuje na Linux, používá GTK+. QT? Podporoval by konkurenci Nokii a plus je celkem uzavřené, ale zas na druhou stranu Qt je používané v některých aplikacích od Google. Každopádně na tom asi moc nesejde, pokud to Google dokáže vyladit a bude to vypadat hezky, což je dnes důležitý aspekt. Linux ukazuje, že funkčnost k úspěchu nestačí a je třeba i grafická stránka a doladěnost.

Co tam bude za aplikace?

To je jedna z otázek. Lze předpokládat, že zde budou Google Apps a spousta hromada RIA aplikací co jsou na internetu, ale to bohužel k provozování OS nestačí. Co správa hudby? Videa? Oblíbená aplikace Photoshop? Nebo dokonce hry? Google si toto pojistil ;) a přichází v čase, kdy hry běží v prohlížeči zcela bez problému stejně jako Photoshop. Nevěříte? Technologie od Gaikai umožňuje nechat běžet hry v prohlížeči a dokonce i Photoshop. Můžete se sami přesvědčit zde na videu. Samozřejmě, že Gaikai není jediná technologie je zde i OnLive, které se snaží o totéž. Každopádně Google si toto potřebuje pojistit i sám a proto vyvíjí technologii O3D. Jedná se o technologii, která umožní renderovat grafiku přímo v prohlížeči. To není ještě všechno! JavaScript je pomalý a psát v něm komplexní aplikace je rozhodně nepohodlné a pomalé. Řešení je zde a opět od Google a to Native Code on the Web.

V případě, že bude potřeba uložit třeba nějakou aplikaci pro offline práci je zde HTML 5 nebo Google Gears, takže systém bude použitelný i v offline verzi.

Je vidět, že technologií, které umožní vytvářet aplikace, které poběží v prohlížeči je hodně, a že tyto aplikace budou srovnatelné s klasickými aplikacemi, s kterými se dnes setkáváme běžně na desktopu. Jedná se tedy o velice chytrý tah nejdříve předvést Google Chrome OS na netbookách a ukázat, že lze používat nativní kód a O3D v prohlížeči a mnoho dalšího, kdo ví co ještě?. Spousta vývojářů se toho chytne a začne vyvíjet aplikace a až jich bude akorát, tak Google Chrome OS zaútočí na běžné počítače.

Ještě se naskýtá otázka, jestli Google umožní běh nativních aplikací. V případě, že ano, tak se můžeme těšit na možnost používat všechny aplikace, které jsou dostupné na Linuxu.

Jak se to podaří prodat?

Další z mnoha otázek je jak se to Google podaří prodat. Lze dle filozofie Google očekávat, že Google Chrome OS bude zdarma, ale co z toho bude mít Google? Místo pro další reklamu? Nevím jak vy, ale osobně nechci operační systém, kde mi na pozadí budě běhat reklama, takže to určitě nebude způsob co Google zvolí. Přeci jen prohlížeč Google Chrome nebo Picasa či Google Earth v sobě taky nemají reklamu.

Bude jen edice na osobní počítače? Či se dočkáme enterprise řešení, kde bude Google prodávat podporu, správu aplikací a tak? Toto osobně tipuji já.

Zmínil jsem podporu. Google ji určitě bude nabízet pro enterprise řešení pokud nějaké bude, ale co běžný uživatel, který bude mít problém, zde nebude mít žádný hotline v Microsoftu či nějakou podporu co nabízí Apple.

Co na to konkurence?

Google samozřejmě není na trhu sám. Jsou zde další velký hráči. Hlavně Microsoft, u kterého 50% zisků tvoří prodej Windows, takže Microsoft si nemůže dovolit přijit o část trhu. Lze tedy očekávat, že odpověď Microsoftu bude Midori + Gazelle? Midori je nový komerční systém, který Microsoft vyvíjí na základě Microsoft Research projektu Singularity a jednou by mohl nahradit Windows či Windows Mobile. Gazelle je Microsoft Research projekt, který vytváří prohlížeč, který se snaží chovat jako operační systém, což v podstatě je to samé o co se snaží Google.

Prý v pondělí se Microsoft vyjádří ke Google Chrome OS.

Je tu ještě Apple, ale osobně si myslím, že ten není Google Chrome OS ovlivněn. Míří na zákazníky, které mají hlavně rádi hezký hardware a Google hardware dělat nechce a pokud si někdo přeinstaluje Mac OS X za Google Chrome OS, tak ho to nemusí trápit.

Verdikt

Osobně si myslím, že šance na úspěch Google Chrome OS zde je, ale ač se může zdát z mých názorů, že to dopadne dobře, tak to má bohužel druhou stránku a to jsou potencionální zákaznici. Já osobně si dokážu představit práci s Google Chrome OS, ale dokáže to někdo, kdo používá celý život Internet Explorer a Windows? Za další pokud produkt od Google nebude fungovat, jak je zvykem mohlo by to mít i negativní vliv a vrhnout na společnost špínu. Příklad jak by se to mohlo stát je, že někdo kdo věří Google a je jím fascinován si koupí netbook s Google Chrome OS a zjistí, že to nefunguje, jak by očekával od počítače a bude naštvaný a bude házet vinu na Google.

Na závěr věta k zamyšlení: Je OS 2.0 zároveň Web 3.0?

Tento příspěvek byl původně publikován na starém blogu, který fungoval na jiné doméně.

Tomáš Linhart

Tomáš Linhart

Principal iOS Engineer at Lesson Nine GmbH • Swift & iOS and Mac lover and enthusiast •  • A bit .NET, Android lover...

Read More