Když ICQ, tak Pidgin

ICQ je u nás bohužel nejpouživanější protokol, sice klientů, které můžete používat je celá řada. Osobně jsem snad vyzkoušel všechny s nadějí, že najdu ten pravý! Taky, že našel! Mé požadavky byly mírné chtěl jsem jednoduchý interface, nic přepláceného, což Pidgin splňuje na jedničku.

Proč jsem si nevybral jiný klient?

Trillian

Používal jsem dlouho dobu. Vcelku mi i vyhovoval, ale nějak později se mi znelíbil a přišel mi trochu přeplácaný a taky k tomu přispělo, že ho autoři bohužel moc neupdatují, tak má zastaralý ICQ protokol a posílání souboru zlobí a vyskytují se i další chyby.

Miranda

Troufám si říct, že asi nejpoužívanější ICQ IM klient na Windows. Osobně jsem používal taky. Možnosti customizace jsou opravdu bohaté. Bohužel(pro Mirandu) jsem upgradoval PC a s novým PC si pořídil Windows Vista. Nainstaloval si stejný ICQ balíček jako jsem měl na Windows XP a vše se zdálo, že je OK, ale nebylo tomu tak. Vždy když jsem pustil video, tak po nějaké době se mi zjevil BSOD. Původně jsem myslel, že to jsou kodeky, tak jsem je přeinstalovával, zkoušel různé baličky. Pořád stejný. Zkoušel jsem měnit ovladače na zvukovku, také nepomohlo. Po nějakých 8 BSODech už jsem pořádně nevěděl čím to je a rozhodl se tyto BSODy debugovat. Po detailnějším náhledu do logů se objevilo, že to způsobuje Miranda. Osobně jsem to vůbec nečekal, ale když jsem jí odinstaloval, tak už žádný BSOD. Pokud by vás zajimalo jak se dají BSODy debugovat, tak napište do komentářů a určitě o tom napíšu příspěvek.

QIP

Vím, že ho používá spousta lidi, ale já když si ho nainstaloval. Viděl jsem klasické ICQ, které opravdu nemusím, takže hned by odinstalován. Moc o něm tedy psát nemůžu. Pouze to, že se mi nelíbil na první pohled.

Po téhle době nastala krize a rozhodl jsem se, že ICQ protokol vůbec nebudu používat. Nejblizší kamarády jsem donutil, aby si MSN nainstalovali. Osobně musim říct, že MSN je nejlépe udělaný protokol a pomocí prográmku - A-Patch for Windows Live Messenger může vzniknout velice přitulný IM klient. Posuďte samy:

Windows Live Messenger - kontakt list Windows Live Messenger - psací okénko

Musíte uznat, že Windows Live Messenger 8.5 vypadá dobře? :) MSN je taky jediný kontakt co na sebe sdílým.
Osobně teď testuji Windows Live Messenger 9.0 Beta, který vypádá trochu jinak. Více moderněji, ale když si ho člověk ořeže pomocí A-Patch for Windows Live Messenger, tak má podobnou funkcionalitu.

Potom přišla krize, jelikož jsem byl nucen použít ICQ kvůli jistým kontaktům, tak jsem hledal vhodný IM klient, jak jsem napsal na začátku byl to Pidgin.

Co je vlastně Pidgin zač?

Jedná se o multiplatformní klient, který tedy běží všude - Windows, Linux, Mac OS X. Primárně je vyvíjen pro Linux, tak většina pluginu funguje pouze na Linuxu, ale ty co funguji na Windows, tak těch rozhodně není málo. Podporuje téměr všechny protokoly: MSN, OSCAR (AIM/ICQ/.Mac), XMPP (Jabber, Google Talk), Gadu-Gadu, IRC, MySpaceIM, Facebook, Novell GroupWise, SILC, Yahoo!, Zephyr, Lotus Sametime, QQ, SIP, Bonjour.

Tady na úkázku dva obrázky kontaktu listu. Jeden když je program aktivní a druhý když na něm není aktivní, tak se mu nastaví transparentnost - plugin.

Pidgin - kontakt list aktivní

Pidgin - kontakt list neaktivní

Musíte uznat, že pekně, ne? :)
Když jsem mluvil o pluginech, tak jich rozhodně není malo. Na této stránce lze najít celý balíček - PluginPack. Pomocí nich si můžete vylepšit Pidgin k obrazu svému.

Tady ukázka aktivního chatu:

Pidgin - psací okénko

Velice jednoduché :) Přesně co je potřeba. Jinak Pidgin je napsán v GTK, takže můžete používat GTK templaty měnit si písmo, pozadí apod.

Tento příspěvek byl původně publikován na starém blogu, který fungoval na jiné doméně.

Tomáš Linhart

Tomáš Linhart

Principal iOS Engineer at Lesson Nine GmbH • Swift & iOS and Mac lover and enthusiast •  • A bit .NET, Android lover...

Read More