Co mě zaujalo na PDC 2008

Pro ty co neví co je PDC 2008, tak jedná se o Professional Developer Conference, kterou pořádal Microsoft. Tato akce byla ve většine připadů o Microsoft technologiích, což rozhodně není špatně ba naopak i dobře. Člověk se pak mohl dozvědět co nového se chystá a tak. Jelikož Microsoft publikoval přednášky na channel9, tak jsem neváhal a několik jich shlédnul.

PDC 2008 Logo

Řekl jsem si, že vezmu přednášky co jsem viděl a eventuelně je doporučím a kdyžtak něco málo o nich napíšu.

The Future of C#

Řekl bych, že se jednalo o jednu z nejlepších přednášek co jsem viděl. Byly představeny novinky v C#, které se chystají v C# 4.0 - podpora pro dynamické typy(dáli se to tak říct?), nepovinné parametry, možnost specifikovat parametry dle jména, vylepšená podpora pro COM+ a pak vylepšení generiky o covarianci and contravarianci. Byla taky malá ochutnávka C# 5.0, kde hlavní novinka bude možnost mít C# kompilator jako službu, což je díky tomu, že celý C# kompilátor bude přepsán do C#, takže potom lze používat C# v REPLu a C# se vlastně stane, tak trochu dynamický jazyk, ale pořád bude statický. Pouze bude mít vlastnosti co mají jiné dynamické jazyky.

Takže tuto přednášku rozhodně doporučuji všem co programují v C# a májí zájem o jeho budoucnost.

Microsoft Visual Studio: Web Development Futures

Tady jsem čekal trochu víc. Ve zkratce se jednalo o to co nás čeká ve Visual Studio 2010 za novinky pro webové vývojáře. Hlavně bylo zmíněno vylepšení Design view, HTML Editor, JavaScript IntelliSense a Deploying.

Framework Design Guidelines

Taky velice pěkná přednáška, která dá různé rady jak psát o trochu lepší kód.

Microsoft XNA Game Studio: An Overview

Představení XNA Game Studio 3.0 přičemž musím říct, že těch novinek z nové verze tam moc nebylo. Víceméně podobné věci jsem používal již ve verzi 1.0, takže tuhle přednášku bych doporučil všem co ještě o XNA neslyšeli, ale chtěli by :)

Microsoft .NET Framework: Overview and Applications for Babies

Jedna z nejvtipnějších přednášek co jsem na PDC viděl. Scott představil svůj BabySmash a ukazoval jak WPF aplikace portuje na SilverLight for Mobile, Surface a pak jak dělá statistiky apod. celkem hezká ukázka jak velice rychle portovat a modifikovat aplikaci napsanou za pomocí WPF.

Coding4Fun: Windows Presentation Foundation Animation, YouTube, iTunes, Twitter, and Nintendo's Wiimote

Názorná úkázka jak integrovat jednotlivé služby s .NET. Nejvíc mě zaujala část s YouTube. Část o WPF je věnována Scottovu BabySmash.

Mono and .NET

Celkem mě překvapilo, že byl pozván Miguel de Icaza a měl možnost hovořit o Mono. Jako jednu z věci co ukazuje je použití C# v REPLu tzv. Mono 2.0 umí to co bude umět .NET 5.0 s C# 5.0 :), dále byla řeč o použití Mono jako skriptovací jazyk ve hrách - Second Life a další, také možnost tvorby her na Wii za pomocí Mono. Tuto přednášku taky doporučuji, mě se líbila.

An Introduction to Microsoft F#

Velice nadherná ukázka F#. Jelikož jsem si F# zamiloval v poslední době, tak musím říct, že doporučuji všem se na ní podívat. Luca nádherně ukazuje, kde jsou přednosti F#. Doporučuji i těm co už F# znají :)

IronRuby: The Right Language for the Right Job

Jelikož Ruby vůbec neznám, tak to pro mě bylo jako výlet do španělský vesnice, ale část použiti Ruby pro unit testing mě velice zaujala, takže určitě dám šanci IronRuby a vám doporučuji taky.

Deep Dive: Dynamic Languages in Microsoft .NET

Jednalo se z větší části o to samé co bylo v The Future of C#, ale byla řeč taky o IronPython a možnosti jak používat DLR k implementaci vlastních dynymických typů.

Visual Studio Debugger Tips & Tricks

Čekal jsem triky a tipy, které budu moct použít ve VS2008, ale jednalo se pouze o představení novinek co nás čeká ve VS2010.

Microsoft Visual C# IDE: Tips and Tricks

Čekal jsem víc tipů a triků, ale přišlo mi to víceméně jako reklama na CodeRush od DevExpress. Každopádně byly zmíněny i některé open-source nástroje pro VS a i zajimavý typy, takže rozhodně to nebylo nejhorší.

Parallel Programming for Managed Developers with the Next Version of Microsoft Visual Studio

Taky jedna z velice pěkných přednášek, kde člověk měl možnost náhlidnout do toho jak bude moct programovat paralelně ve Visual Studio 2010. Nová technogie Tasků je určitě dost zajimá, takže doporučuji se podívat. Jelikož paralelní programovaní je budoucnost :)

Určitě by se našlo spousta dalších zajimavých přednášek, ale není čas a spousta technologii mě ani nezajíma - Windows 7, Windows Azure, Windows Live. Viděl jsem i ár ostatních, které byly bohužel ztráta času pro mě, tak je nedoporučuji a to spíš kvůli tomu, že s těma technologiema nepracuju než, že by byly k ničemu.

Pokud myslíte, že je určitě nějaká přednáška, kterou bych měl vidět, tak dejte vědět.

Tento příspěvek byl původně publikován na starém blogu, který fungoval na jiné doméně.

Tomáš Linhart

Tomáš Linhart

Principal iOS Engineer at Lesson Nine GmbH • Swift & iOS and Mac lover and enthusiast •  • A bit .NET, Android lover...

Read More